Nedir Bu C #?

C ve C ++ dillerinden türemiş esnek, nesneye yönelimli, güçlü ve modern bir dildir. C # .Net platformu için tamamen sıfırdan tasarlanmış ve geliştirilmiştir. Bu alanda da tektir.

Kısaca Microsoft tarafından geliştirilen bir uygulama geliştirme platformu diyebiliriz. Uygulamadan kastımız ise bir masaüstü projesinden bir web projesine bir sistem kütüphanesinden donanım kontrole kadar çoğu işimizi yapabileceğimiz bir ortamdır.

.Net ile yazılmış uygulamaların yürütülmesinden sorumlu bir ara katmandır diyebiliriz. .Net platformunda farklı dillerde yazılmış uygulamalarımızı sorunsuzca çalıştırmakla hükümlüdür. Tabi ki tek görevi bu değildir. Güvenlikten, bellek kullanımından, işlemcideki iş parçacığı kullanımı, kod yönetimi sınıf kütüphaneleri, CTS (Common Type System), CLS (Common Language Specification), MSIL (Microsoft İntermediate Language) kontrolleri gri. CLS, CTS ve MSIL’dan biraz bahsetmeye çalışayım.

Bunu bir örnekle açıklamaya çalışacağım bazı noktalarda zorlanacağınızı biliyorum ama konular ilerledikçe hepsini bir bir en iyi şekilde anlayacağınıza eminim. Bizler bilgisayarda uygulama geliştirirken çokça kullanacağımız değişken tanımlama olaylarımız olacak. Örneğin bir tamsayı değişkenimizi tanımlarken “int” gibi bir kavram kullanarak o değişkeni tanımlamış oluyoruz ve bu tamsayı değişkenimizi ortak bir çalışma platformu olduğu için diérerler. Bunun sebebi bir tamsayı değişkeninin .Net platformundaki dillerde bellekte hep aynı boyutta yer işgal etmesidir. Bunları bir dll kütüphanesi aracıyla veya başka yollar aracılığı ile yapabiliyoruz.

.Net palatformu altında programlama dillerinin ortak yapılarını barındırır ve aralarındaki uyumluluğu kontrol eder. .Net mimarisindeki kütüphanelerin birçoğu CLS’ye uyumludur.

Microsoft .Net teknolojisi için bir ara dil görevi üstlenmektedir. .Net teknolojisinde ki bütün diller MSIL ile ara bir dile dönüştürüldükten sonra işlemlere devam eder. Bunun sebebi ise örneğin herhangi başka bir dil ile yazdığımız kütüphaneleri başka bir programlama dilinde veya farklı bir uygulamada kullanabiliriz. En büyük örnek ise DLL’lerdir.

Bizim bu platformumuza ait birkaç olayımız daha var ama detaya daha fazla girmek istemiyorum. Merak eden arkadaşlarımız için bunlara extra olarak JIT derleyicilerini CLR’nin yaptığı bütün işlerin ayrıntılarını inceleyebilirler.

Bütün bu olayları kısaca şekiller ile ifade etmek gerekirse…


Discord Sunucumuza katılmak için

Discord: chat de voz y texto gratuito para jugadores

Mejora tu juego con una aplicación moderna de chat de voz y texto. Voz cristalina, soporte para múltiples servidores y canales, móvil …

discord.gg